“Polesia czar”? Pułapki polskich wyobrażeń o pińskich błotach i ich mieszkańcach.
7 marca 2023 r., 17:00
Odczyt na seminarium Zespołu Antropologii Niezdyscyplinowanej ZAND przy Ośrodku Etnologii i Antropologii Współczesności Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
“Dlaczego warto chronić mokradła? Perspektywa historyczna”
5 lutego 2023 r., 16:00
Wykład w czasie Światowego Dnia Mokradeł oraz rozmowa o książce. Wcześniej – podpisywanie książek podczas Bazaru Idei Bagiennych.
https://pakt.bagna.pl/#/dzien-mokradel
XXV Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
29 października 2022 r., 12:00-13:00
Stoisko B11 (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS)
https://targiksiazki.exposupport.pl/en-us/autorzy
Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego
25 października 2022 r., godz. 17:00-19:00
Odczyt na temat głównych założeń książki i najważniejszych rezultatów wygłoszony podczas posiedzenia Katedry Antropologii Historycznej i Teorii Historii UJ.
“Uważam za poważne niedopatrzenie pomijanie uwarunkowań środowiskowych w dociekaniach historycznych na temat krainy, której podmokły charakter wywierał wpływ na praktycznie każdy aspekt ludzkiego życia, od sposobów przemieszczania się i gospodarowania, po stan zdrowia publicznego. Bagnistość Polesia to czynnik, który w swoich decyzjach uwzględniali generałowie i politycy, dlaczego zatem nie dostrzegają go historycy?”
“Dobre książki” w Radiu Kraków
11 października 2022 r., 17:00-18:00
Rozmowa w magazynie literackim “Dobre książki” redaktor Jolanty Drużyńskiej.
„Pińskie błota natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” autorstwa Sławomira Łotysza , profesora w Instytucie historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów w Warszawie, zajmującego się historią techniki i historią środowiskową – to pasjonująca, napisana żywym językiem biografia niezwyklej podmokłej krainy, która przez stulecia była synonimem egzotyki i zacofania, a która w czasach, gdy była częścią polskiej rzeczywistości stała się krainą nigdy niezrealizowanych kolonizacyjnych marzeń. „Bagienny charakter Polesia determinował każdy aspekt funkcjonowania jego mieszkańców – pisze autor książki – do tego stopnia, że jak uważał geograf Tadeusz Redliński, Poleszucy żyli „życiem nie swoim, lecz swoich błot, borów i bagien”… Bagna wplotły się w historię Polesia tak bardzo, że jej opowiedzenie bez ich uwzględnienia wydaje się prawie niemożliwe. Pińskie błota “to pierwsza monografia z dziejów II RP – podkreśla dr hab. Adam Izdebski z Uniwersytetu Jagiellońskiego – pisana świadomie z perspektywy środowiskowej, pokazującą ekologiczny wymiar kluczowych debat o tym etapie polskiej historii”. O „Pińskich błotach” w historycznej odsłonie Dobrych książek Jolanta Drużyńska rozmawia z autorem książki Sławomirem Łotyszem. Wtorek, 11 października, g. 17.
http://podcasty.radiokrakow.pl/dobre-ksiazki?play=3258549
X Kongres Studiów Białoruskich w Kownie
1 października 2022 r.
Prezentacja książki podczas X Kongresu Studiów Białoruskich w Kownie (10th International Congress of Belarusian Studies).
https://en.icbs.by/post/round-tables-and-discussions
OFF Czarek w Radiu TOK.FM
13 czerwca 2022 r.
Rozmowa na temat książki w audycji OFF Czarek w Radio TOK.FM przeprowadzona 13 czerwca 2022 roku. Początek o godzinie 10:00.
Polish Studies Center na Indiana University w Bloomington
22 kwietnia 2022 r.
Prezentacja książki w Polish Studies Center na Indiana University w Bloomington (USA).
https://events.iu.edu/reei/event/557050-pripet-marshes-nature-knowledge-and-politics-in
You can watch the recorded event (in English):