prezentacje

Dlaczego II RP nie udało się osuszenie poleskich bagien?

“Krytyka Polityczna”, 22 lipca 2023 r.

“Wielkie bagna, torfowiska czy błota przez setki lat budziły wyobraźnię modernizatorów, inżynierów, decydentów nowoczesnych państw. Ci traktowali je nieraz jako kolonię wewnętrzną – dziki, pozbawiony cywilizacji obszar, który należy zagospodarować. W II Rzeczpospolitej takim obszarem było Polesie.”

Z autorem książki rozmawia Michał Sutowski.

Artykuł w wolnym dostępie


Osuszenie kolonii wewnętrznej

“Dziennik Gazeta Prawna”, nr 140, 21 lipca 2023 r.

Z autorem książki rozmawia Estera Flieger.

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59091,21-lipca-2023/76487,Dziennik-Gazeta-Prawna/867094,Osuszenie-kolonii-wewnetrznej.html


“Pińskie błota”. Rozmowa o książce w Domu Spotkań z Historią

7 czerwca 2023 r., 18:00

Spotkanie w ramach Warszawskiej Inicjatywy Kresowej z dr. Sławomirem Łotyszem, autorem książki „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”. To pierwsza monografia z dziejów II Rzeczypospolitej napisana z perspektywy środowiskowej, pokazująca ekologiczny wymiar kluczowych debat o tym etapie polskiej historii. Spotkanie poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.


Bagno w biurze melioracji

“Polityka”, 24 maja 2023 r., s. 64-66

„Bagno w biurze melioracji” opowiada historię afery, która w pewnym stopniu przyczyniła się do fiaska polskich marzeń o „drugiej Holandii” na poleskich błotach. To opowieść o podejrzliwości, korupcji i niekompetencji, która po 90 latach – niestety – nadal brzmi aktualnie…

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/2212970,1,poleskie-mokradla-miala-byc-druga-holandia-wybuchl-wielki-skandal-z-sowietami-w-tle.read 


“Skarb z krainy błot, borów i bagien”

Podcast magazynu Pulsar,  w którym o Polesiu rozmawiam z Karolem Jałochowskim i Jędrzejem Winieckim. Pulsar wydawany jest przez “Politykę“.

Premiera 31 marca 2023 r.


“Polesia czar”? Pułapki polskich wyobrażeń o pińskich błotach i ich mieszkańcach.

7 marca 2023 r., 17:00

Odczyt na seminarium Zespołu Antropologii Niezdyscyplinowanej ZAND przy Ośrodku Etnologii i Antropologii Współczesności Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.


“Dlaczego warto chronić mokradła? Perspektywa historyczna”

5 lutego 2023 r., 16:00

Wykład w czasie Światowego Dnia Mokradeł oraz rozmowa o książce. Wcześniej – podpisywanie książek podczas Bazaru Idei Bagiennych.

https://pakt.bagna.pl/#/dzien-mokradel


XXV Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

29 października 2022 r., 12:00-13:00

Stoisko B11 (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS)

https://targiksiazki.exposupport.pl/en-us/autorzy


Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

25 października 2022 r., godz. 17:00-19:00

Odczyt na temat głównych założeń książki i najważniejszych rezultatów wygłoszony podczas posiedzenia Katedry Antropologii Historycznej i Teorii Historii UJ.

“Uważam za poważne niedopatrzenie pomijanie uwarunkowań środowiskowych w dociekaniach historycznych na temat krainy, której podmokły charakter wywierał wpływ na praktycznie każdy aspekt ludzkiego życia, od sposobów przemieszczania się i gospodarowania, po stan zdrowia publicznego. Bagnistość Polesia to czynnik, który w swoich decyzjach uwzględniali generałowie i politycy, dlaczego zatem nie dostrzegają go historycy?”

 


“Dobre książki” w Radiu Kraków

11 października 2022 r., 17:00-18:00

Rozmowa w magazynie literackim “Dobre książki” redaktor Jolanty Drużyńskiej.

„Pińskie błota natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” autorstwa Sławomira Łotysza , profesora w Instytucie historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów w Warszawie, zajmującego się historią techniki i historią środowiskową – to pasjonująca, napisana żywym językiem biografia niezwyklej podmokłej krainy, która przez stulecia była synonimem egzotyki i zacofania, a która w czasach, gdy była częścią polskiej rzeczywistości stała się krainą nigdy niezrealizowanych kolonizacyjnych marzeń. „Bagienny charakter Polesia determinował każdy aspekt funkcjonowania jego mieszkańców – pisze autor książki – do tego stopnia, że jak uważał geograf Tadeusz Redliński, Poleszucy żyli „życiem nie swoim, lecz swoich błot, borów i bagien”… Bagna wplotły się w historię Polesia tak bardzo, że jej opowiedzenie bez ich uwzględnienia wydaje się prawie niemożliwe. Pińskie błota “to pierwsza monografia z dziejów II RP – podkreśla dr hab. Adam Izdebski z Uniwersytetu Jagiellońskiego – pisana świadomie z perspektywy środowiskowej, pokazującą ekologiczny wymiar kluczowych debat o tym etapie polskiej historii”. O „Pińskich błotach” w historycznej odsłonie Dobrych książek Jolanta Drużyńska rozmawia z autorem książki Sławomirem Łotyszem. Wtorek, 11 października, g. 17.

http://podcasty.radiokrakow.pl/dobre-ksiazki?play=3258549


X Kongres Studiów Białoruskich w Kownie

1 października 2022 r.

Prezentacja książki podczas X Kongresu Studiów Białoruskich w Kownie (10th International Congress of Belarusian Studies).

https://en.icbs.by/post/round-tables-and-discussions


OFF Czarek w Radiu TOK.FM

13 czerwca 2022 r.

Rozmowa na temat książki w audycji OFF Czarek w Radio TOK.FM przeprowadzona 13 czerwca 2022 roku. Początek o godzinie 10:00.


Polish Studies Center na Indiana University w Bloomington

22 kwietnia 2022 r.

Prezentacja książki w Polish Studies Center na Indiana University w Bloomington (USA).

https://events.iu.edu/reei/event/557050-pripet-marshes-nature-knowledge-and-politics-in

You can watch the recorded event (in English):