prezentacje

“Polesia czar”? Pułapki polskich wyobrażeń o pińskich błotach i ich mieszkańcach.

7 marca 2023 r., 17:00

Odczyt na seminarium Zespołu Antropologii Niezdyscyplinowanej ZAND przy Ośrodku Etnologii i Antropologii Współczesności Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.


“Dlaczego warto chronić mokradła? Perspektywa historyczna”

5 lutego 2023 r., 16:00

Wykład w czasie Światowego Dnia Mokradeł oraz rozmowa o książce. Wcześniej – podpisywanie książek podczas Bazaru Idei Bagiennych.

https://pakt.bagna.pl/#/dzien-mokradel


XXV Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

29 października 2022 r., 12:00-13:00

Stoisko B11 (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS)

https://targiksiazki.exposupport.pl/en-us/autorzy


Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

25 października 2022 r., godz. 17:00-19:00

Odczyt na temat głównych założeń książki i najważniejszych rezultatów wygłoszony podczas posiedzenia Katedry Antropologii Historycznej i Teorii Historii UJ.

“Uważam za poważne niedopatrzenie pomijanie uwarunkowań środowiskowych w dociekaniach historycznych na temat krainy, której podmokły charakter wywierał wpływ na praktycznie każdy aspekt ludzkiego życia, od sposobów przemieszczania się i gospodarowania, po stan zdrowia publicznego. Bagnistość Polesia to czynnik, który w swoich decyzjach uwzględniali generałowie i politycy, dlaczego zatem nie dostrzegają go historycy?”

 


“Dobre książki” w Radiu Kraków

11 października 2022 r., 17:00-18:00

Rozmowa w magazynie literackim “Dobre książki” redaktor Jolanty Drużyńskiej.

„Pińskie błota natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” autorstwa Sławomira Łotysza , profesora w Instytucie historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów w Warszawie, zajmującego się historią techniki i historią środowiskową – to pasjonująca, napisana żywym językiem biografia niezwyklej podmokłej krainy, która przez stulecia była synonimem egzotyki i zacofania, a która w czasach, gdy była częścią polskiej rzeczywistości stała się krainą nigdy niezrealizowanych kolonizacyjnych marzeń. „Bagienny charakter Polesia determinował każdy aspekt funkcjonowania jego mieszkańców – pisze autor książki – do tego stopnia, że jak uważał geograf Tadeusz Redliński, Poleszucy żyli „życiem nie swoim, lecz swoich błot, borów i bagien”… Bagna wplotły się w historię Polesia tak bardzo, że jej opowiedzenie bez ich uwzględnienia wydaje się prawie niemożliwe. Pińskie błota “to pierwsza monografia z dziejów II RP – podkreśla dr hab. Adam Izdebski z Uniwersytetu Jagiellońskiego – pisana świadomie z perspektywy środowiskowej, pokazującą ekologiczny wymiar kluczowych debat o tym etapie polskiej historii”. O „Pińskich błotach” w historycznej odsłonie Dobrych książek Jolanta Drużyńska rozmawia z autorem książki Sławomirem Łotyszem. Wtorek, 11 października, g. 17.

http://podcasty.radiokrakow.pl/dobre-ksiazki?play=3258549


X Kongres Studiów Białoruskich w Kownie

1 października 2022 r.

Prezentacja książki podczas X Kongresu Studiów Białoruskich w Kownie (10th International Congress of Belarusian Studies).

https://en.icbs.by/post/round-tables-and-discussions


OFF Czarek w Radiu TOK.FM

13 czerwca 2022 r.

Rozmowa na temat książki w audycji OFF Czarek w Radio TOK.FM przeprowadzona 13 czerwca 2022 roku. Początek o godzinie 10:00.


Polish Studies Center na Indiana University w Bloomington

22 kwietnia 2022 r.

Prezentacja książki w Polish Studies Center na Indiana University w Bloomington (USA).

https://events.iu.edu/reei/event/557050-pripet-marshes-nature-knowledge-and-politics-in

You can watch the recorded event (in English):